ჩემი პროექტის "ადამიანი და ბუნება" ელ.ფორტფოლიო
ჩემი ბლოგი
Saturday, July 4, 2015
Friday, July 3, 2015
ტრენინგის VII დღე
ტრენინგის მეშვიდე დღეს შევისწავლეთ
1.პროექტის შეფასების ფორმების განხილვა და მათი შევსება.
2.პროექტის გეგმის შეფასება.
და ა.შ.
მეშვიდე დღე დაფუძნებული იყო ძირითადად პრაქტიკაში განსახორციელებელ აქტივობებთან რაც მეტად საინტერესო იყო.მინდა აღვნიშნო რომ ბევრ საინტერესოსთან ერთად აქ შევხვდით ისეთ ტერმინოლოგიას რომელსაც არ ვისურვებდი ფართო გამოყენება ჰქონდეს მაგ. ჩეკლისტი ჩვენ შეგვიძლია ეს ტერმინი წმინდა ქართული სიტყვით შევცვალოთ.გთხოვთ გაითვალისწინოთ.
1.პროექტის შეფასების ფორმების განხილვა და მათი შევსება.
2.პროექტის გეგმის შეფასება.
და ა.შ.
მეშვიდე დღე დაფუძნებული იყო ძირითადად პრაქტიკაში განსახორციელებელ აქტივობებთან რაც მეტად საინტერესო იყო.მინდა აღვნიშნო რომ ბევრ საინტერესოსთან ერთად აქ შევხვდით ისეთ ტერმინოლოგიას რომელსაც არ ვისურვებდი ფართო გამოყენება ჰქონდეს მაგ. ჩეკლისტი ჩვენ შეგვიძლია ეს ტერმინი წმინდა ქართული სიტყვით შევცვალოთ.გთხოვთ გაითვალისწინოთ.
Saturday, June 20, 2015
treningis mesame dge
ტრენიგგის მესამე დღე
ტრენინგის მესამე დღე საინტერესო,დატვირთული და ამავე დროს პროდუქტუილი იყო ჩემთვის.ვფიქრობ შესწავლილი დამეხმარება საგაკვეთილო პროცესის უკეთ წარმართვაში.
შესწავლილი საკითხები:
- პროექტის გეგმის შევსების დაწყება
- ეროვნულ სასწავლო გეგმიდან შესაბამისი ინდიკატორების შეტანა გეგმაში
- XXI საუკუნის უნარებით შევსება
- პროექტის მოსალოდნელი შედეგის განსაზღვრა
- მიმართულების მიმცემიშეკითხვების მიცემა
ტრენინგის მესამე დღე საინტერესო,დატვირთული და ამავე დროს პროდუქტუილი იყო ჩემთვის.ვფიქრობ შესწავლილი დამეხმარება საგაკვეთილო პროცესის უკეთ წარმართვაში.
Saturday, June 1, 2013
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
„შვლის ნუკრის ნაამბობი“– ვაჟა_ფშაველა
|
სწავლების საფეხური
|
მე–5–ე
კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
სსმ–ს მოსწავლეები არ არიან
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა–აქტუალობა
|
გაკვეთილი ხელს შეუწყბს გააზრებული კითხვის, ადამიანისა და ბუნების შესახებ ინფორმაციის ფართი წვდომას გაიაზრონ ადამიანის
როლი გარე სამყაროსადმი და პირიქით.აგრეთვე კრიტიკული აზროვნების განვითარებას.ბავშვები
იმსჯელებენ ნაწარმოების შესახებ.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
დეტალებზე დაკვირვება,დასკვნის გამოტანის უნარ_ჩვევები,მსჯელობის ,საკუთარი
ვარაუდის და სწორი აზროვნების ჩამოყალიბება.ისტ–ის
საძიებო სისტემის გამოყება ინფორმაციის მოსაპოვებლად.
|
სასწავლო მასალა და რესურსები
|
სახემძღვანელო,ლეპტოპები,ინტ.ბიბლიოთეკა,ილუსტრაციები,თეთრი ფურცლები.თაბახი,ფერადი
ფანქრები,კალამი.
|
წინასწარი ცოდნა
|
ვაჟას ბიოგრაფია
|
გაკვეთილის მსვლელობადე
|
1.მოსწავლეები იხსენებენ,რა იციან ვაჟა–ფშაველას შესახებ.შემდეგ იხსენებენ
რა იციან ბუნების მშვენიერი ქმნილების ირემის შესახებ და ირმისებრთა ოჯახზე.ვთხოვ,დაიწყონ
სქემის შევსება:ვიცი,მინდა ვიცოდე,გავიგე.
თავდაპირველად შეავსებენ პირველ ორ გრაფას.
დრო
7წთ.
2.კლასს ვაცნობ გაკვეთილის თემას და მიზანს.
ბავშვები ინდივიდუალურად აჩვენებენ სლაიდ შოუს,რომელიც წინასწარ ჰქონდათ
გადანაწილებული ვაჟა–ფშაველასა და მისი ნაწარმოების „შვლის ნუკრის ნაამბობის“ შესახებ .
შემდეგ მე ვაჩვენებ ჩემს ხელთ არსებულ ილუსტრაციებს.
შემდეგ მასწავლებლის მინილექცია ნაწარმოების შესახებ.
დრო 7წთ.
3.წავიკითხავ ნაწარმოებს „შვლის ნუკრის ნაამბობი“ და მოსწავლეებს ვთხოვ
ისაუბრონ ნაწარმოებში ასახულ მშვენიერი ბუნების,ტყის ბინადართა და მონადირის შესახებ.
ორგანიზება ინდივიდუალური მუშაობა 10წთ.
4.მოსწავლეები იყოფიან სამ ჯგუფად და ქმნიან საკუთარშთაბეჭდილებას აღნიშნული
მოთხრობის შესახებ,კერძოდ კი თემებზე „ობოლი შველი“, „მოსიყვარულე ფურირემი“, „მონადირე“.ურიგდებათ
ფერადი ფანქრები, თეთრი ფურცლები და თემების დასრულების შემდეგ გუნდურად ქმნიან საპრეზენტაციო
ფურცელს,ეძლევათ თაბახი და თავიანთი თემები გადააქვთ,ურთავენ საკუთარი ხელით შესრუსებულ
ნახატებს თემებთან დაკავშირებით.
ორგანიზება
11წთ.
5.მოსწავლეები კითხულობენ „ ვიკიპედიაში“ არსებულ ინფორმაციებს წითელ წიგნში შეტანილ ცხოველებზე
და განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებენ გადაშენების პირას მყოფი ცხოველების,მათი
საცხოვრებელი ადგილის და მოვლის შესახებ.შემდეგ კი ამთავრებენ დაწყებულ ცხრილს და
მესამე გრაფაში წერენ მას,რაც გაიგეს.
ორგანიზება 7წთ.
ორგანიზება ჯგუფური მუშაობა
საშინაო დავალება „ადამიანი
და ტყის ბინადარნი“
|
შეფასება
|
შეფასებისას უპირატესობას ვანიჭებ თემისადმი სწორ მიდგომას,საპრეზენტაციო
თემაში ჩართულობას,არგუმენტირებულ მსჯელობას.
|
შეფასების
რუბრიკა
კომპონენტები
|
დაბალი 1–4
|
საშუალო 5–6
|
კარგი 7–8
|
საკეთესო 9–10
|
მსჯელობის უნარი
|
ვერ ახერხებს აზრის გამოთქმას,
|
კითხვების დამხარებით აკონკრეტებენ აზრს
|
გამართულად გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
მსხელობს ორიგინალურად,ნათლად გამოხატავს საკუთარ აზრს
|
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
|
დამოუკიდებლად არ ერთვება გაკვეთილის პროცესში
|
იჩენს ინიციატივას,მაგრამ პასუხები არ აქვს არგუმენტირებული
|
ჩართულია გაკვეთილის მსვლელობაში,პასუხებისრულყოფილია
|
აქტიურადაა ჩართული გაკვეთილში.პასუხები ყოველთვის სრულყოფილია
|
პრეზენტაცია
|
ბუნდოვანია,საუბრობს დაბნეულად.
|
გაიზიარა მოცემული
|
ზოგადად იზიარებს და ითვალისწინებს მოცემული დავალების შინაარს.
|
წარმოდგენილი საკითხები ნათელი,გასაგები და დამაჯერებელია.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)